Proces



Jesteś jednym z czteroosobowej grupy uczniów i  będziesz miał za zadanie  przygotować informacje o udzielaniu pierwszej pomocy w wybranej sytuacji. Wylosujesz karteczkę z przydzielonym Ci zadaniem i będziesz miał trzy tygodnie na zebranie potrzebnych materiałów i informacji.
Uczeń I - Pierwsza pomoc przy złamaniach, zwichnięciach i skręceniach przy urazach kości i stawów.
Uczeń II - Pierwsza pomoc przy różnych stopniach oparzeń i odmrożeń.
Uczeń III - Sztuczne oddychanie i masaż serca.
Uczeń IV - Tamowanie krwotoków żylnych i tętniczych.
Poszczególne sposoby udzielania pierwszej pomocy powiąż z budową układów w organizmie człowieka:
1. złamania, zwichnięcia i skręcenia z układem ruchu,
2. oparzenia i odmrożenia z powłoką ciała (skórą),
3. sztuczne oddychanie i masaż serca z układem oddechowym,
4. tamowanie krwotoków z układem krwionośnym.
Na wykonanie zadania będziesz miał 3 tygodnie. Na zajęciach podzielisz się swoją wiedzą z pozostałymi uczniami należącymi do grupy.
Na zajęcia zaprosimy lekarza pogotowia ratunkowego, który opowie o udzielaniu pierwszej pomocy, bazując na własnym doświadczeniu. Na spotkaniu będziesz mógł zadawać pytania, aby wzbogacać swoją wiedzę. Kolejne zajęcia to zastosowanie w praktyce poznanych zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.
Na fantomie będziesz mógł samodzielnie wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie pod okiem specjalisty, a także założyć opatrunek na rany czy usztywnić kończyny w przypadku złamań czy zwichnięć.
 Na koniec własnoręcznie wykonasz instrukcję udzielania pierwszej pomocy, wykorzystując umiejętności plastyczne i opiszesz sposoby udzielania pierwszej pomocy. Instrukcje zostaną wywieszone jako gazetka na tablicy w pracowni biologicznej.
Na wykonanie całego projektu masz 2 miesiące.